MUZYKA

Poezja Filozofów

Na VI Polskim Zjeździe Filozoficznym (Toruń 1995) wśród imprez towarzyszących niezwykłym powodzeniem cieszyły się spotkania piszących poezję filozofów. Słabość filozofów do poezji to zresztą stara sprawa… Uważam więc, że stała publikacja twórczości poetyckiej filozofów na stronie Nowej Krytyki to dobry pomysł.

Każdy piszący wiersze filozof może od tej pory zwrócić się do nas o publikację jego utworów na naszej stronie. Będziemy zapraszać znanych filozofów-poetów w gości i namawiać, czasem dekonspirować tych, co swą twórczość poetycką skrywają.

Jedynym kryterium kwalifikacji będzie fakt poetyzowania przez filozofa, wszystko jedno czy dyplomowanego czy studenta. Do wysyłanych utworów prosimy załączać kilka słów o sobie, najlepiej w formie nadającej się bezpośrednio do publikacji. Serdecznie zapraszam.

Jerzy Kochan

16/02/2017
Lech Ostasz

 

Lech Ostasz, urodzony w Toruniu w roku 1958, ukończył studia w Lublinie, Fryburgu i Monachium. Uprawia filozofię i pracę dydaktyczną na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wydał kilka rozpraw filozoficznych, m.in. w Wydawnictwie Miniatura „Etykę elementarno-uniwersalistyczną” i „Antropologię filozoficzną”Zstępując ku sobie.


      MUZYKA

Gdy ptaki dźwięku
 nabrzmiałe ciszą
 nadfrunęły
 z gniazd międzytrwania
 Szepnęłaś
 „chodźmy tam...”
 I poszliśmy
 z ptakami dźwięku
 na ramionach
 nabrzmiali ciszą