Demon Laplace'a

Poezja Filozofów

Na VI Polskim Zjeździe Filozoficznym (Toruń 1995) wśród imprez towarzyszących niezwykłym powodzeniem cieszyły się spotkania piszących poezję filozofów. Słabość filozofów do poezji to zresztą stara sprawa… Uważam więc, że stała publikacja twórczości poetyckiej filozofów na stronie Nowej Krytyki to dobry pomysł.

Każdy piszący wiersze filozof może od tej pory zwrócić się do nas o publikację jego utworów na naszej stronie. Będziemy zapraszać znanych filozofów-poetów w gości i namawiać, czasem dekonspirować tych, co swą twórczość poetycką skrywają.

Jedynym kryterium kwalifikacji będzie fakt poetyzowania przez filozofa, wszystko jedno czy dyplomowanego czy studenta. Do wysyłanych utworów prosimy załączać kilka słów o sobie, najlepiej w formie nadającej się bezpośrednio do publikacji. Serdecznie zapraszam.

Jerzy Kochan

15/02/2017
Beata Szymańska

 

Beata Szymańska ukończyła filologię polską oraz filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie pracuje jako adiunkt Instytutu Filozofii. Debiutowała wydanym wspólnie z Wincentym Faberem, Mieczysławem Czumą i Leszkiem A. Moczulskim tomem "Próba porównania" (WL 1962). Następnie ukazały się — "Sny o porządku" (WL 1965), "Sztychy reńskie" (PIW 1969) oraz "Trzciny" (WL 1970), a także tom prozy pt. "Opowiadania" (WL 1977). Zajmuje się także przekładami poezji.

Beata Szymańska, Wiersze, Wydawnictwo Literackie Kraków-Wrocław 1983

Demon Laplace'a

 Na parapecie okna
 dojrzewają jabłka.
 Któregoś dnia
 jedno z nich pęknie
 ujawniając w środku coś,
 o czym nie mamy pojęcia,
 a na samym dnie szklanki z herbatą
 ukaże się uprzejmie uśmiechnięty
 Demon Laplace'a.