Estetyka i natura

Poezja Filozofów

Na VI Polskim Zjeździe Filozoficznym (Toruń 1995) wśród imprez towarzyszących niezwykłym powodzeniem cieszyły się spotkania piszących poezję filozofów. Słabość filozofów do poezji to zresztą stara sprawa… Uważam więc, że stała publikacja twórczości poetyckiej filozofów na stronie Nowej Krytyki to dobry pomysł.

Każdy piszący wiersze filozof może od tej pory zwrócić się do nas o publikację jego utworów na naszej stronie. Będziemy zapraszać znanych filozofów-poetów w gości i namawiać, czasem dekonspirować tych, co swą twórczość poetycką skrywają.

Jedynym kryterium kwalifikacji będzie fakt poetyzowania przez filozofa, wszystko jedno czy dyplomowanego czy studenta. Do wysyłanych utworów prosimy załączać kilka słów o sobie, najlepiej w formie nadającej się bezpośrednio do publikacji. Serdecznie zapraszam.

Jerzy Kochan

16/02/2017

Waldemar Kania

Na pustej scenie Firma Wydawnicza Trans-Krak

Kraków 1996

Waldemar Kania debiutował wierszami w "Życiu Literackim" w 1989. Członek Związku Literałów Polskich. Wydał do tej pory tomiki poezji Nic pytaj dokąd idę (1990), Z piaskiem pomieszane (1991), Eros zbuntowany (1992). Ziemia jako punkcik (1993), Ars moriendi (1993), zbiór aforyzmów Myśli (1996) oraz leksykon Pisarze z Krupniczej (1993, II wydanie rozszerzone 1996).


Estetyka i natura

Naturze nie obca jest parodia (wbrew Spinozie)

strumienie naśladują rzeki

mroźne osty na szybach udają wiosnę

liście demonstrują

że śmierć jest spadaniem

a istnienie - żółknieniem
.

obserwuję walkę na śmierć

gdy prędkość światła zrównuje się z cieniem

.

w odnowionych zamkowych komnatach

brak mi sarmatów i ich portretów

.

poprzez stare popękane mury

widać szarżę kawalerii

pnący się powój trochę przeszkadza

.

widzę ogrodników z nożycami

jak stoją przed wybujałym żywopłotem

zdecydowani na wszystko

a ostrza lśnią w słońcu