Hegel zdejmuje buty

Poezja Filozofów

Na VI Polskim Zjeździe Filozoficznym (Toruń 1995) wśród imprez towarzyszących niezwykłym powodzeniem cieszyły się spotkania piszących poezję filozofów. Słabość filozofów do poezji to zresztą stara sprawa… Uważam więc, że stała publikacja twórczości poetyckiej filozofów na stronie Nowej Krytyki to dobry pomysł.

Każdy piszący wiersze filozof może od tej pory zwrócić się do nas o publikację jego utworów na naszej stronie. Będziemy zapraszać znanych filozofów-poetów w gości i namawiać, czasem dekonspirować tych, co swą twórczość poetycką skrywają.

Jedynym kryterium kwalifikacji będzie fakt poetyzowania przez filozofa, wszystko jedno czy dyplomowanego czy studenta. Do wysyłanych utworów prosimy załączać kilka słów o sobie, najlepiej w formie nadającej się bezpośrednio do publikacji. Serdecznie zapraszam.

Jerzy Kochan

15/02/2017
Eugenia Basara-Lipiec

 


Pod Balkonem

Oficyna Konfraterni Poetów Kraków 1998

Eugenia Basara-Lipiec - poetka, estetyczka, filozof kultury. Studiowała filologię polską i historię sztuki ma Uniwersytecie Ja­giellońskim. Wykłada filozofię sztuki i historię estetyki. Doktor nauk humanistycznych. Autorka licznych publikacji literackich i naukowych. Wydała m.in. tomy wierszy: "Między snem" (1990), "Hipoteza" (1991), "Miska pelna migdałów" (1991), "Kołysanie wyobraźni" (1993), "Wyrosnąć tatarakiem" (1995), "Ornamenty" (1995), "Sztu­ka i miłość" (1997) oraz książki: "Niepodległa myśl. Rzecz o Andrze­ju Niemojewskim" (1988), "Arcydzieło"; "Teoria i rzeczywistość" (1997).Hegel zdejmuje buty


Kamerdynerzy

zdejmując buty

bohaterom,

ściągają ich

z piedestału;

Kamerdynerzy historii

nadgorliwie udają

bohaterów.

Hegel rozmyśla:

Teza - zdejmuje

prawy but,

Antyteza -

lewą nogę

podstawia kamerdynerowi.


Niech się tworzy

Synteza